Z czego murować? Ceramika, silikat, beton komórkowy.

Każdy inwestor planując budowę domu stanie przed decyzją dotyczącą wyboru materiału do murowania ścian budynku. W tym wpisie zajmiemy się porównaniem trzech najpopularniejszych materiałów do wznoszenia ścian murowanych: pustaka ceramicznego, cegły silikatowej, betonu komórkowego.

  1. Beton komórkowy (gazobeton) to tradycyjny i głównie ze względu na cenę wciąż najbardziej popularny materiał do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i działowych. Gazobeton jest materiałem prostym w obróbce, zdatnym do cięcia ręczną piłą i stosunkowo lekkim. W porównaniu z silikatem lub ceramiką nie nastręcza problemów z bruzdowaniem co przyczynia się do szybkości i łatwości w bruzdowaniu i prowadzeniu instalacji, co może mieć wpływ na atrakcyjniejszą wycenę robót instalacyjnych. Spośród trzech wymienionych materiałów, gazobeton ma najniższą wytrzymałość na ściskanie, jednak co ważne wytrzymałość ta jest w zupełności wystarczająca do wznoszenia konstrukcji domów jednorodzinnych. Znacznie wyższe wartości wytrzymałości na ściskanie, jakie posiadają bloczki silikatowe, mają wykorzystanie dopiero przy wznoszeniu kilkukondygnacyjnych budynków.

    Gazobeton charakteryzuje się jednak wysoką nasiąkliwością, co powoduje konieczność zabezpieczania go przed nasiąkaniem podczas prowadzenia prac murarskich zwłaszcza gdy występuje ryzyko wystąpienia przymrozków.

✅Zalety:
- tani,
- stosunkowo duża izolacyjność cieplna,
- łatwy w obróbce - prowadzenie instalacji jest bardzo wygodne,
- mała ilość odpadu podczas murowania.
❗️Wady:
- duża nasiąkliwość materiału - konieczność zabezpieczania przed deszczem,
- stosunkowo mało wytrzymałość na ściskanie, przy czym może być z powodzeniem stosowany do wznoszenia domów jednorodzinnych.

Beton komórkowy to najpopularniejszy materiał do budowy domów jednorodzinnych.

Beton komórkowy zwany gazobetonem jest najpopularniejszym materiałem do budowy ścian murowych.

Cegła silikatowa to również popularnie stosowany materiał do wznoszenia ścian o charakterystycznym krępym, zbliżonym do kwadratu przekroju. Jest to materiał ceniony z uwagi na swoją zdolność do dobrej izolacyjności akustycznej, do której przyczynia się jego wysoka gęstość. Cechuje go znacznie wyższa wytrzymałość na ściskanie, (warto jednak pamiętać, że w przypadku klasycznych domów parterowych lub z poddaszem użytkowym, gdzie obciążenia konstrukcji stropu i dachu są względnie niewielkie, zapas wytrzymałości na ściskanie jest kilkukrotny). Cecha ta może jednak mieć istotne znaczenie w przypadku budynków wielokondygnacyjnych, lub w przypadku wznoszenia wąskich przekrojów ścian pomiędzy oknami (słupków).

Silikaty z uwagi na swoją wysoką gęstość wymagają większej pracochłonności przy wykonywaniu instalacji (puszek pod gniazdka, bruzd, przejść itp.). Zachowanie dobrej akustyki wymaga jednak zachowania rygoru technologicznego oraz zastosowanie wysokiej jakości stolarki okiennej o podobnych parametrach.

Silikaty charakteryzują się wysoką zdolnością do akumulacji ciepła (duża pojemność cieplna) co oznacza, że ściany wolniej nagrzewają się w lecie, zaś zimą potrzebują więcej czasu na wychłodzenie. Cegły silikatowe są jednak materiałem o niskiej izolacyjności cieplnej (zachowują się podobnie do betonu).

✅Zalety:
- duża akumulacyjność (pojemność) cieplna,
- przy zachowaniu wysokiego rygoru technologicznego materiał pozwala na uzyskanie dobrej izolacyjności akustycznej,
- mała ilość odpadu podczas murowania.
❗️Wady:
- trudne w obróbce,
- prowadzenie instalacji (np. wiercenie otworów pod puszki elektryczne) jest czasochłonne,
- niska izolacyjność cieplna,
-duża pracochłonność przy pracach murarskich.

Cegła silikatowa do budowy ścian domów jednorodzinnych.

Cegła silikatowa - materiał o wysokiej wytrzymałości na ściskanie i dobrej akustyce

Pustak ceramiczny - materiał o charakterystycznej, ceglanej barwie i porowatej strukturze. Jest to materiał ceniony z uwagi na wysokie parametry izolacyjności cieplnej, osiągnięte przez pustki powietrza znajdujące się we wnętrzu pustaka oraz w jego strukturze. Stosowany zwykle w w celu osiągnięcia odpowiednich parametrów izolacyjności ściany umożliwiającej zastosowanie cieńszej niż w przypadku silikatów lub gazobetonu powłoki ocieplenia - styropianu lub wełny.

Pustaki ceramiczne są jednak materiałami wymagającymi wysokiej pracochłonności podczas prac murarskich oraz transportu z uwagi na stosunkowo łatwą możliwość uszkodzenia. Wymagają także konieczności zabezpieczania przed opadami deszczu zwłaszcza w sezonie przymrozków z uwagi na ryzyko dostania się wody w pustki powietrzne i pory materiału.

✅Zalety:
- wysoka izolacyjność cieplna.
❗️Wady:
- wymaga dużego rygoru technologicznego. Podczas murowania należy zabezpieczać materiał przed opadami deszczu (z uwagi na możliwość dostania się wody do porów,
- podczas montażu elementów wykończenia oraz mebli, należy stosować odpowiednie kołki montażowe,
- powstaje stosunkowo dużo odpadu podczas murowania,
- należ uważać podczas transportu materiału z uwagi na możliwość uszkodzenia (szczególnie podczas załadunku i rozładunku).

Pustak ceramiczny do budowy domów jednorodzinnych to materiał o wysokiej izolacyjności termicznej.

Pustak ceramiczny - materiał o wysokiej izolacyjności termicznej (źródło: https://www.wienerberger.pl/)

Previous
Previous

Jaki styropian wybrać?

Next
Next

Montaż okien i drzwi - szczelny czy ciepły?